Den 4: Soustavné zkoušky (středa 2.10.2024)

V říjnu se zaměříme na život podle Boží moudrosti ve světě, který vede k pokoji. Můžeme si utvářet životní plán, který se zaměřuje na překonávání výzev v našem životě a budování ctností, které podporují řád a pokoj. Vynikajícím vzorem je blahoslavený Karel Habsburský, který jako poslední císař Rakouska-Uherska během první světové války usiloval o mír. Poslechněte si tento týden rozhovor s jeho vnukem, arcivévodou Karlem Kristiánem, v rámci cyklu “Císař míru”. 

Dnes je svátek andělů strážných, svatých Božích poslů, kteří nás neustále obklopují, aby nás chránili a vedli na cestě životem. Dnes je uctíváme a prosíme je, aby v našem životě zvýšili svou bdělost, abychom mohli sloužit Bohu podle vzoru jejich věrnosti. 

Ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého. Amen. 

Pamatujme, že jsme ve svaté Boží přítomnosti. Připravte svou duši na zkoušky a důvěřujte dnes v Boží pevnou lásku. V minutě ticha se modlete za Boží požehnání pro vás, vaši rodinu, bratrstvo a všechny muže Exodu. 

Pane, učiň mne nástrojem svého pokoje: kde je nenávist, ať přináším lásku, kde je urážka, ať přináším odpuštění, kde je nesvornost, ať přináším jednotu, kde je omyl, ať přináším pravdu, kde je pochybnost, ať přináším víru, kde je zoufalství, ať přináším naději, kde je temnota, ať přináším světlo, kde je smutek, ať přináším radost. Pane, učiň, ať nechci být tolik utěšován, jako spíše utěšovat, být chápán, jako spíše chápat, být milován, jako spíše milovat. Neboť je toto: kdo se dává, ten přijímá, kdo na sebe zapomíná, ten je nalézán, kdo odpouští, tomu je odpuštěno, kdo umírá, ten povstává k věčnému životu. Amen. 

Napravte své srdce a buďte vytrvalí ve zkouškách. 

Čtení z knihy Sírachovcovy  

Sír 2,1-11 

Synu, přicházíš-li sloužit Hospodinu, připrav svou duši na pokušení. Drž na uzdě své srdce a buď vytrvalý a nejednej ukvapeně, když tě něco postihne. Přilni k Hospodinu, neodvracej se od něho, abys nakonec dosáhl vyvýšení. Přijímej všechno, co tě potká, a jsi-li vždy znovu pokořován, buď trpělivý. Vždyť zlato se zkouší v ohni a lidé Bohu milí v peci pokoření. Důvěřuj Bohu, on se tě ujme, choď cestou přímou a doufej v něho. Kdo se bojíte Hospodina, čekejte na jeho milosrdenství a neuchylujte se od něho, abyste nepadli. Kdo se bojíte Hospodina, důvěřujte mu a vaše odměna se neztratí. Kdo se bojíte Hospodina, doufejte v příchod dobrých věcí, věčného veselí a milosrdenství. Pohleďte na dávná pokolení a vizte: Kdo důvěřoval Hospodinu a byl zahanben? Kdo setrvával v bázni před ním a byl opuštěn? Kdo ho vzýval a on ho opominul? Vždyť Hospodin je plný slitování a milosrdný, odpouští hříchy a zachraňuje v čas soužení. 

Reflexe 

Pro ty, kdo jsou zvyklí na pohodlí a klid, mohou být Sírachovcova slova o tom, jak čelit zkouškám a pokušením, zarážející. Mužům, kteří se snaží žít cílevědomě a čestně, však tyto verše nabízejí návod k autentickému mužství a duchovnímu růstu. 

Sírachovec začíná tvrdou pravdou: “Synu, přicházíš-li sloužit Hospodinu, připrav svou duši na pokušení.” Toto poselství neslýcháme v naší kultuře, která si potrpí na lpění na sobě samých, často, ale hluboce rezonuje s těmi, kdo jsou na skutečně duchovní cestě. Následování Boha není o hledání snadné cesty; je to o přijetí transformujícího dobrodružství, které nás bude zkoušet a zdokonalovat. 

Vzpomeňte si na velké hrdiny víry v dějinách – Mojžíš vedl Izraelity pouští, David čelil Goliášovi, apoštolové šířili evangelium na nepřátelských územích. Jejich příběhy se nevyznačují pohodlím, ale výzvami překonanými vírou a vytrvalostí. Tyto zkoušky nebyly trestem, ale příležitostí k růstu a k tomu, aby se v jejich životech projevila Boží moc. 

Totéž platí i pro nás dnes. Zkoušky, kterým čelíme – ať už v kariéře, vztazích, zdraví nebo duchovním životě – nejsou překážkou směřování k našemu cíli, ale právě výhní, v níž se formuje náš charakter a posiluje naše víra. Jsou příležitostí k prožívání svatého odstupu, kdy se zbavujeme vlastního ega a očekávání a důvěřujeme větší Boží moudrosti a záměru. 

Sírachovec nám radí, abychom “drželi na uzdě své srdce a byli vytrvalí”. To vyžaduje aktivní přístup ke zkouškám. Místo abychom se nechali zaskočit nebo reagovali v panice, když se objeví těžkosti, měli bychom mít srdce připravené na výzvy. Naší jasnou cestou k tomu, abychom byli připraveni, jsou každodenní exercicie Exodu – modlitba a rozjímání Písma, sebekázeň, pravidelné zpytování svědomí a prohlubování rodinných a bratrských vazeb pro podporu a povzbuzení ve víře. 

Jak si ale tuto vytrvalost udržet, když na nás zkoušky skutečně dolehnou? Sírachovec nám dává mocný návod: “Přilni k Hospodinu, neodvracej se od něho.” Nejde jen o to zatnout zuby a prorvat se vlastní silou. Jde o to přimknout se k Bohu, uvědomit si svou závislost na něm a čerpat sílu ze vztahu s ním. 

Sírachovec nás také varuje před “ukvapeností v časech neštěstí”. V hypertechnologické době jsme zvyklí chtít řešení svých problémů teď hned. Když čelíme netechnickým – tedy lidským – problémům, můžeme být stále v pokušení hledat rychlá řešení nebo činit unáhlená rozhodnutí, která naše potíže nakonec ještě prohloubí. Místo toho jsme vyzýváni k trpělivosti a důvěře v Boží načasování. To neznamená pasivní nečinnost, ale spíše promyšlený a modlitební přístup k našim výzvám. 

Jedním z nejsilnějších zaslíbení v této pasáži je, že Bůh neopustí ty, kdo v něj důvěřují. Je přítomen i ve zkouškách: “Vždyť zlato se zkouší v ohni a lidé Bohu milí v peci pokoření.” Zkoušky, i když jsou bolestivé, slouží svému účelu. Vypalují nečistoty v našem charakteru, posilují naši víru a činí nás účinnějšími – přijatelnějšími – nástroji pro Boží záměr. 

Zamyslete se nad tím, jak by tato perspektiva mohla změnit náš přístup k obtížím: 

  1. Místo otázky: “Proč se to děje zrovna mně?” se můžeme ptát: “Co se z toho mohu naučit? Jak mě Bůh skrze tuto zkušenost může zdokonalovat?” 
  2. Místo toho, abychom se snažili před těžkostmi uniknout, můžeme jim čelit s důvěrou, že Bůh je s námi a poskytne nám potřebnou sílu. 
  3. Můžeme se na své těžkosti dívat jako na příležitost ukázat svou víru a být druhým svědky Boží věrnosti. 
  4. Můžeme se naučit děkovat Bohu i za zkoušky, které nám v životě dopřává. 
  5. V dobách zkoušek se můžeme záměrně přiblížit k Bohu modlitbou, uctíváním Boha a rozjímáním o jeho zaslíbeních, místo abychom se od něj vzdalovali v hněvu nebo zoufalství. 

Jako muži, kteří se snaží žít v neobvyklé svobodě, přijměme tento protikulturní přístup ke zkouškám. Místo abychom se snažili žít bez těžkostí, staňme se muži, kteří jim čelí s odvahou, vírou a vytrvalostí. Staňme se muži, které protivenství nezlomí, ale zdokonalí, aby z nich vyšli silnější, moudřejší a lépe sladění s Božími záměry pro náš život. 

Napravte své srdce a buďte vytrvalí ve zkouškách. 

Modleme se. 

Milosrdný a soucitný Pane, dej nám, prosíme, milost, abychom ti věrně sloužili a zůstali pevní ve spravedlnosti a svaté bázni. Posiluj naše srdce pro zkoušky, které mohou přijít, abychom je snášeli s trpělivostí a nadějí. Kéž vytrváme v tvých přikázáních, rosteme v moudrosti a záříme tvou radostí. Skrze Krista, našeho Pána. Amen. 

Ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého. Amen.