Den 18: Bohatství, zdraví a radost (středa 16.10.2024)

Ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého. Amen.

Pamatujme, že jsme ve svaté Boží přítomnosti. Pěstujte dnes Pánovu radost, která převyšuje každé dobro v tomto životě. V minutě ticha se modlete za Boží požehnání pro vás, vaši rodinu, bratrstvo a všechny muže Exodu.

Pane, učiň mne nástrojem svého pokoje: kde je nenávist, ať přináším lásku, kde je urážka, ať přináším odpuštění, kde je nesvornost, ať přináším jednotu, kde je omyl, ať přináším pravdu, kde je pochybnost, ať přináším víru, kde je zoufalství, ať přináším naději, kde je temnota, ať přináším světlo, kde je smutek, ať přináším radost. Pane, učiň, ať nechci být tolik utěšován, jako spíše utěšovat, být chápán, jako spíše chápat, být milován, jako spíše milovat. Neboť je toto: kdo se dává, ten přijímá, kdo na sebe zapomíná, ten je nalézán, kdo odpouští, tomu je odpuštěno, kdo umírá, ten povstává k věčnému životu. Amen.

Člověk žije radostí srdce.

Čtení z knihy Sírachovcovy

Sír 30,14-25

Lepší je zdravý a zdatný chudák než boháč trápený neduhy těla. Zdraví a svěžest je lepší než všechno zlato a statné tělo lepší než nezměrný blahobyt. Není lepšího bohatství nad zdraví těla, ani potěšení nad radost srdce. Lepší je smrt než trpký život a věčný odpočinek než trvalá nemoc. Dobroty předložené před uzavřená ústa jsou jako pokrmy kladené na hrob. Co je platná oběť modle? Vždyť nemůže jíst a nemá čich. Tak je to s tím, kdo je nemocemi stíhán od Hospodina. Dívá se na dobroty a vzdychá, jako si posteskne kleštěnec, když objímá pannu. Nepoddávej se zármutku a netýrej se starostmi. Radost srdce je život člověka, veselí prodlužuje věk. Dopřávej si a potěš tak své srdce, daleko od sebe zapuď zármutek. Vždyť zármutek mnohé zahubil a žádný užitek z něho není. Závist a hněv ubírají dny a starost přivádí předčasně stáří. Rozjasněnému srdci dobře chutná, může plně vychutnat to, co jí.

Reflexe

“Radost srdce je život člověka, veselí prodlužuje věk.” Těmito slovy Sírachovec povyšuje radost na ústřední místo v lidském bytí a vyzývá nás, abychom znovu promysleli podstatu toho, co znamená dobře žít jako svobodní lidé v Kristu.

Radost srdce jako “život člověka” není pomíjivé štěstí nebo povrchní potěšení, ale hluboce zakořeněná radost, která pramení ze života prožívaného v plnění Boží vůle. Tato radost srdce je představena jako něco cennějšího než materiální bohatství. Sírachovec odvážně tvrdí, že “není lepšího bohatství nad zdraví těla, ani potěšení nad radost srdce”. Pro každého, kdo ztotožňuje úspěch s finanční prosperitou nebo společenským postavením, je tento pohled revoluční. Je to odvážné tvrzení, že skutečné bohatství se nachází v pěstování vnitřní radosti a tělesné pohody.

Důležité je, že Sírachovec nepředstavuje tuto radost jako pasivní stav, ale jako aktivní volbu. “Dopřávej si a potěš tak své srdce, daleko od sebe zapuď zármutek,” radí. Z toho vyplývá, že radost srdce je něco, o co můžeme a máme aktivně usilovat. Nejde o to popírat realitu smutku nebo těžkostí, ale rozhodnout se nenechat se jimi definovat nebo pohltit. Nekontrolovaný smutek má totiž ničivou a zničující sílu: “zármutek mnohé zahubil a žádný užitek z něho není.” Vždyť smutek je také ničivý a destruktivní. Opět se nejedná o výzvu k potlačování skutečného zármutku nebo bolesti, ale spíše o varování před tím, abychom dovolili, abychom žili v trvalém žalu. Místo toho jsme povzbuzováni, abychom pěstovali odolnou radost, která dokáže čelit životním bouřím.

Tato radost srdce je v Sírachovcově moudrosti úzce spojena s tělesným zdravím. “Zdraví a svěžest je lepší než všechno zlato a statné tělo lepší než nezměrný blahobyt.” To naznačuje, že naše tělesná pohoda a naše vnitřní radost jsou hluboce propojeny. Péče o naše tělo není marnivostí, ale způsobem, jak uctít život, který nám Bůh dal, a jak se vybavit k jeho plnému prožívání. A tato radost srdce není jen pro náš vlastní prospěch. Člověk naplněný takovou radostí se stává zdrojem života a energie pro své okolí. V našich rodinách, na pracovištích a ve společenstvích můžeme být nositeli této životodárné radosti a nabízet protipól úzkosti a depresi, které stále více ovládají náš svět.

Praktické pěstování této radosti srdce může zahrnovat pravidelnou praxi vděčnosti, která zaměřuje naši pozornost na to dobré v našem životě. Můžeme si také vytvořit důsledný plán pro své fyzické zdraví prostřednictvím cvičení, správné výživy a dostatečného odpočinku. Stejně jako každou neděli bychom měli jako muži Exodu vždy zachovávat svátky v opravdovém odpočinku a radostném uctívání. A konečně můžeme praktikovat almužnu a obětavou službu druhým, upozaďovat sebe samé a dávat tak, jak dává Kristus.

Když přijmeme tuto vizi radosti srdce, přizpůsobíme se Boží touze po našem rozkvětu. Stáváme se lidmi, kteří jsou odolní tváří v tvář výzvám, kteří přinášejí světlo a naději do oblastí svého vlivu a kteří ztělesňují život v hojnosti, který Bůh nabízí. Ve stále úzkostnější době, která se vyznačuje chronickým stresem a neradostným úsilím, ať jsou naše životy svědectvím o jiné cestě.

Buďme známí jako lidé pevného zdraví a nakažlivé radosti ne proto, že náš život je bez obtíží, ale proto, že jsme si vypěstovali radost srdce, která není závislá na okolnostech. Tato radost srdce, jak učí Sírachovec, je skutečně podstatou života.

Člověk žije radostí srdce.

Modleme se.

Pane, božský lékaři těla i duše, který daruješ zdraví jako poklad nad všechna bohatství a radost srdce stavíš nad všechny pozemské radosti; děkujeme ti za dar života a hojnosti a prosíme tě o sílu, abychom s těmito požehnáními moudře hospodařili. Dej nám moudrost, abychom si vážili zdraví těla i ducha více než pomíjivých radostí světského bohatství. Kéž pod vlivem Tvého Svatého Ducha neupadáme do zbytečného smutku a trápení, ale naopak pěstujeme veselé a dobré srdce. Ať radost, která pochází od Tebe, je naší silou a dlouhověkostí. Skrze našeho Pána Ježíše Krista, Tvého Syna, který uzdravoval nemocné a všem nabízel radost ze spasení. Amen.

Ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého. Amen.